Składniki:
- wyciąg z kwiatów czarnego bzu
- cukier
- sok z cytryny
Czarny bez to roślina, która rośnie dziko w całej Polsce. Cenne właściwości lecznicze czarnego bzu są od lat doceniane w medycynie naturalnej. Z czarnego bzu można samodzielnie zrobić soki i syropy, cenne dla człowieka są szczególnie kwiaty i owoce czarnego bzu. Soki i syropy z czarnego bzu polecane są w domowej kuracji przeziębień, a także jako zdrowy dodatek do herbat w okresie jesienno-zimowym.
Czarny bez – charakterystyka
Czarny Bez to dziko porastający krzew, czasami roślina może osiągnąć aż 3 metry wysokości. Liście czarnego bzu są podłużne, ciemne na wierzchu, jasnozielone od spodu. Czarny bez kwitnie na biało w maju i czerwcu, a owoce pojawiają się w okresie od sierpnia do października.
Czarny bez – właściwości
Zdrowotne właściwości czarnego bzu wynikają z unikalnych składników chemicznych zawartych w roślinie. Kwiaty i owoce czarnego bzu zawierają dużą ilość flawonoidów. Flawonoidy wykazują silne działanie antyzapalne i antyoksydacyjne, pobudzają także wydzielanie moczu, wzmacniają budowę ścian naczyń krwionośnych oraz działają rozkurczowo.
W owocach czarnego bzu znajdziemy duże ilości cennych witamin z grupy B, ważnych dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w ludzkim organizmie. Owoce czarnego bzu zawierają także dużą ilość witaminy C.
Warto wiedzieć, że czarny bez zawiera prunazyny i sambunigryny, które są niebezpiecznymi dla człowieka związkami. Obydwie substancje działają drażniąco na układ pokarmowy, a sambunigryna ulega rozkładowi do cyjanowodoru, który prowadzi do występowania osłabienia i wymiotów, a w skrajnych przypadkach do zgonu.
Kiedy jednak owoce i kwiaty czarnego bzu są odpowiednio przygotowane, nie powinniśmy obawiać się działania szkodliwych substancji. Ważne jest, by prawidłowo przygotować sok z czarnego bzu lub syrop z kwiatu czarnego bzu.
Syrop z kwiatu czarnego bzu – właściwości
Syrop z kwiatu czarnego bzu polecany jest w domowej kuracji przeziębień i grypy. Kwiaty czarnego bzu wykazują silne działanie moczopędne, detoksykujące oraz ułatwiające odkrztuszanie. Kwiaty czarnego bzu działają także rozkurczowo, pobudzają krążenie i obniżają poziom cukru we krwi.
Co warto również dodać, przeprowadzane badania wykazały, że zażywanie syropu z kwiatów czarnego bzu wpłynęło pozytywnie na czas trwania grypy, skracając jej przebieg średnio o 3-4 dni w porównaniu z placebo. Jest to zasługa zawartych w syropie z kwiatów czarnego bzu, antyoksydantów, które pomagają organizmowi w walce z chorobą, jak również wzmacniają układ odpornościowy.
Syrop z kwiatów czarnego bzu jest oprócz tego pełen flawonoidów, potasu, fitosteroli, witaminy C, ale również innych witamin, co przekłada się na jego pozytywne działanie w przypadku uporczywego kaszlu czy w stanach osłabienia organizmu oraz problemów z przemianą materii.
Warto również wspomnieć, że syrop z kwiatów czarnego bzu jest z powodzeniem używany w przypadku leczenia nieżytów górnych dróg oddechowych, przerostu prostaty, chorób zakaźnych, oraz chorób skóry, a także problemów ze strony układu naczyniowego.